Վերացվել է «Ամասիայի գլխավորող պանրագործարան» ՍՊԸ-ին պատկանող «Լոռի» պանրի տեխնոլոգիայով» արտադրատեսակի, արտադրության կասեցումը․ ՍԱՏՄ
Նշված արտադրատեսակում նախկինում հայտնաբերված խախտումները չեն եղել, ինչը հաստատվել է լաբորատոր փորձաքննությամբ․ ՍԱՏՄ
Արցախում ականի վրա ադրբեջանցի սակրավոր է պայթել, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում. Factor
Նա ձախ ձեռքի և դեմքի շրջանում տարբեր վնասվածքներ է ստացել։ Չոբանովի վիճակը բավարար է գնահատվում, կյանքին վտանգ չի սպառնում. Factor
ՀՀ-ն պետք է բացառի ՌԴ միջնորդությամբ քաղաքական հետապնդման ենթարկվող անձանց հանձնելու պահանջների կատարումը. ՀՔԱՎ
«Սույնով հայտարարում ենք, որ նշված քաղաքացիների՝ Վլադիմիր Ուխալովի, Պավել Դանիլովի և Դմիտրի Շիգաևի դեմ Ռուսաստանի Դաշնությունում իրականացված ոչ իրավաչափ քննությամբ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ՝ մտացածին կամ ոչ բավարար ապացույցներով առաջադրվել է մեղադրանք, այն դեպքում, երբ բոլոր քաղաքացիները հրապարակայնորեն արտահայտել են իրենց դիրքորոշումը Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից սանձազերծած ագրեսիայի և հակամարդկային քաղաքականության դեմ, քննադատել են գործող իշխանություններին և որպես արդյունք՝ արժանացել անհիմն քրեական հետապնդման»․ ՀՔԱՎ գրասենյակ
Մի շարք մարզերում կդիտվի քամու ուժգնացում 24-28մ/վրկ արագությամբ
Փետրվարի 18-ի ցերեկը Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում և Սյունիքում սպասվում է քամու ուժգնացում 24-28մ/վրկ արագությամբ։ Արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված վերջին 5 օրերին հանրապետությունում դիտվել է խիստ բարձր ջերմային ֆոն։ Փետրվարի 17-ին օդի օրական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր է եղել 7-12 աստիճանով, իսկ մի շարք շրջաններում ցերեկը գրանցված առավելագույն ջերմաստիճանը գերազանցել է տվյալ օրվա երբևիցե դիտված առավելագույն արժեքները։
Ավստրիայում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքը
Փետրվարի 17-ին Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում իր աշխատանքները սկսեց Եպիսկոպոսաց հավաքը, որին մասնակցում էին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության քսանհինգ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ, այդ թվում` Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքություններից։ Ժողովականներին հայրական իր խոսքն ու պատգամն առցանց հղեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։
Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը
Սահմանադրական դատարանը քննության է ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը: Դիմումով վիճարկվում է ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված այն կարգավորումը, համաձայն որի` եթե կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է, ապա չվճարված կենսաթոշակի գումարը ենթակա է վճարման միայն դիմելու կամ կենսաթոշակի վճարումը վերսկսելու (կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու) համար հիմք հանդիսացող տեղեկատվությունը ստանալու ամսվան նախորդող մեկ տարվա այն ժամանակահատվածի համար, որի ընթացքում անձը կենսաթոշակ ստանալու իրավունք է ունեցել։ Պաշտպանը խնդրահարույց է համարում այն, որ անձի կենսաթոշակ ստանալու իրավունքի առկայության պայմաններում չվճարված կենսաթոշակի գումարի վճարումը սահմանափակվում է միայն մեկ տարվա ժամանակահատվածով, ինչը, ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի` հակասում է Սահմանադրությամբ երաշխավորված սեփականության իրավունքին։
«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Երևանի կենտրոնի տեսուչները «Արզնի կաթնամթերք» ՍՊԸ-ին պատկանող կաթնամթերքի արտադրամասում (ք. Երևան, Մոլդովական փողոց) իրականացվող ստուգման ընթացքում նմուշառում են կատարել «Սեմյոնիչ» ապրանքանիշի «կաթ պարունակող մթերք, կաթնայուղի փոխարինիչով, պատրաստված թթվասերի տեխնոլոգիայով 20%» արտադրատեսակից և հանձնել լաբորատոր փորձաքննության:
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանները գործում են հետզհետե վատթարացող պայմաններում»․ Միշել Ֆորսթի զեկույցը
Արդյունքում խորհրդակցությունները ցույց են տվել, որ Կողմերի տարածքներում շրջակա միջավայրի պաշտպանները գործում են գնալով ավելի բարդ պայմաններում, որոնք ընդհանուր առմամբ արտացոլում են քաղաքացիական տարածքի նեղացումը: Դատելով մասնակիցների փորձից՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանները բախվում են վրեժխնդրության բարձր ռիսկի՝ շրջակա միջավայրին վնաս հասցնող որոշակի ոլորտներին և ձեռնարկատիրական գործունեության տեսակներին հակազդելու համար: Սպառնալիքները բխում են ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր սուբյեկտներից, ներառյալ բոլոր մակարդակների իշխանության մարմինները, քաղաքական գործիչները, ընկերությունները և մասնավոր անձինք:
Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքը վերականգնվել է 3.86 հա մակերեսով 7 հողամասի նկատմամբ
Լոռու մարզի դատախազի կողմից Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի ղեկավարին հասցեագրված միջնորդագրի արդյունքում՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում, Լոռու մարզի Գյուլագարակ համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել 3.857921 հա մակերեսով, գյուղատնտեսական նշանակության 7 հողամասերի նկատմամբ: Հայտնում է դատախազությունը։
11 մլն․ դրամի բեռը թաքցնելու համար վարորդին ցուցում են տվել շրջանցել անցակետի ռենտգեն հսկողությունը․Հակակոռուպցիոն կոմիտե
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հաղորդման հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ ՊԵԿ մաքսային սպասարկման և հսկողության բաժնի պետը, նրա տեղակալն ու նույն բաժնի մաքսային տեսուչը, «Ագարակ» մաքսային անցման կետով ՀՀ մուտք գործած բեռնատարում 11.372.640 ՀՀ դրամի չափով մաքսային վճարման ենթակա բեռի առկայությունը թաքցնելու դիտավորությամբ, հիշյալ բեռի լիազոր ներկայացուցչի օժանդակությամբ, բեռնատարի վարորդին ցուցում են տվել շրջանցել անցակետի ռենտգեն հսկողության հատվածը:
Մարտունու համայնքապետարանի գործունեության վերաբերյալ կեղծ լուրեր են տարածվում․ համայնքապետարան
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ, օրեր առաջ Facebook սոցիալական ցանցում բացված, լրատվական էջի անունից հանդես եկող, սակայն որևէ կոնտակտային տվյալներ չպարունակող կեղծ օգտահաշիվներից Մարտունու համայնքապետարանի գործունեության վերաբերյալ հնչում են ստահոդ, իրականությանը որևէ կերպ չհամապատասխանող զրպարտչական բնույթի տվյալներ, որոնցով տվյալ «էջերի» տիրապետողն ուղղակի դիտավորություն է դրսևորում անվանարկելու համայնքի ղեկավարի, աշխատակազմի ներկայացուցիչների արժանապատվությունն ու անձնական ոչ գույքային բնույթի սահմանադրորեն պաշտպանվող այլ արժեքները: Տեղեկացնում ենք, որ համայնքի ղեկավարը դիմել է համապատասխան կառույցներին՝ վերոնշյալ գործողությունների դեմ պայքարելու, վերոնշյալ անձանց ինքնությունը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար, և վերջիններիս կողմից կիրականացվեն լայնածավալ ուսումնասիրություններ, ստուգումներ, որոնց արդյունքները կհրապարակվեն Մարտունու համայնքապետարանի պաշտոնական կայքում․ Մարտունու համայնքապետարան
Իրանում վերսկսվել են հակակառավարական ցույցերը․ DW
Իրանում առաջին ակցիաները, որոնք սկսվել էին 2025 թվականի դեկտեմբերին, պայմանավորված էին տնտեսական պատճառներով։ Սակայն շուտով բողոքի ցույցերը ստացան քաղաքական բնույթ և տարածվեցին ողջ երկրում։ Իշխանությունները փորձում էին դրանք դաժանորեն ճնշել։ Ականատեսներն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները հայտնում էին, որ իրանական անվտանգության ուժերը ողջ երկրում կրակ են բացել ցուցարարների վրա։ Իշխանությունների կարգադրությամբ արգելափակվել էին համացանցն ու բջջային կապը։
Սատու Կոյվուն նշանակվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության (EUMA) նոր ղեկավար
Նա իր պարտականությունները կստանձնի 2026 թվականի փետրվարի 20-ից՝ փոխարինելով Մարկուս Ռիտերին։ Սատու Կոյվուն ֆիննական ոստիկանության բարձրաստիճան սպա է, ով ունի ավելի քան 35 տարվա ազգային և միջազգային փորձ։
Ռուբեն Վարդանյանը պատժի առաջին 10 տարին պետք է կրի բանտում, ևս 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում․ Ֆակտոր
Բաքվի զինվորական դատարանի կողմից 20 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը պատժի առաջին 10 տարին պետք է կրի բանտում, մնացած մասը՝ խիստ ռեժիմի բանտում։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները մանրամասներ են հայտնել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործերով դատավճռից։ Հիշեցնենք՝ Բաքվի դատարանը նրան դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանից հօգուտ ՀՀ բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույք, շուրջ 21 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար․ Դատախազության պահանջը
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը: Ըստ այդմ՝ Դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Սյունիքի մարզի նախկին մարզպետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վահե Ալբերտի Հակոբյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից` կնոջից՝ Էլիզաբեթ Պետրոսյանից, Վահե Հակոբյանի եղբայր Կարեն Հակոբյանից, Կարեն Հակոբյանի կնոջից, Վահե Հակոբյանի դստրերից և ծնողներից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մեծաթիվ գույք և դրամական միջոցներ։
Շարունակվում է երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի դիմումների ընդունումը
Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է։ 2026 թվականի ընթացքում արդեն իսկ աջակցություն է ստացել 561 շահառու, վճարվել է շուրջ 492 մլն դրամ։ Ծրագրի մեկնարկից մինչ օրս աջակցություն է ստացել 15,745 շահառու, վճարվել է շուրջ 11,6 մլրդ դրամ։
Քննարկվել են Աղետների ռիսկի նվազեցման և կլիմայական փոփոխություններին դիմակայունությանն ուղղված հարցեր
Կլիմայի գծով հանրային ներդրումների կառավարման և գնահատման շրջանակում Հայաստան է ժամանել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի փորձագիտական խումբը։ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը փետրվարի 16-ին հանդիպել է Հիմնադրամի տեխնիկական աջակցության առաքելության ղեկավար Էդմոնդ Պատրիկ Հերնի գլխավորած պատվիրակությանը։ Քննարկվել են Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության և ֆինանսական հատկացումների վերաբերյալ հարցեր։
«Զարգացումը կախված կլինի ոչ միայն հանքարդյունաբերությունից, այլ նոր մոդելներ կմշակվեն». Շավարշ Մարգարյան
Քաջարանը քաղաք է, որտեղ բոլոր զարգացման ճանապարհները, մարդկանց խոսակցություններն ու տեսլականները տանում են դեպի հանք։ Այստեղ լեռները ոչ թե բնություն են, այլ հումք, իսկ մարդիկ՝ այդ հումքը կորզելու մեխանիզմի մի մասը։ Շավարշը այդ մեխանիզմի մեջ էր այնքան ժամանակ, քանի դեռ չէր սկսվել գործադուլը։
ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն քննարկել են ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։ Նշվում է, որ քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները։ Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան այցի ժամանակ հայտարարվեց, որ Հայաստանը Միացյալ Նահանգներից 11 միլիոն դոլարի հետախուզական ԱԹՍ-ներ է ձեռք բերել։